W dniu 13.12.2021 w świetlicy PZG odbyło się trzecie ,,Spotkanie z Biblią przy herbatce''. Przyszedł czas na herbatę czerwoną, zwaną też pu-erh, której ojczyzną jest południowa prowincja Chin – Yunnann. Przechodzi ona całkiem inną fermentację niż inne herbaty – a mianowicie mikrobiologiczną. Im dłużej trwa ta fermentacja tym lepiej. Leżakuje ona i nabiera wartości, podobnie jak wino. Dla cesarza taka herbata leżakowała nawet 60 lat!

Mnie udało się kupić herbatę pu-erh, która leżakowała 10 lat. Pochodzi z Chin z prowincji Yunnan, uprawiana w regionie Jingmai. Jest to rzadka odmiana. Ma bardzo unikatowy i szlachetny smak oraz aromat.

Na drugą degustację przypadła herbata pu-erh prasowana  w formę gniazda-Toucha z wysokogatunkowej herbaty. Z całości odrywamy odpowiedniej wielkości kawałki, przelewamy ją wrzątkiem aby nastąpiło tzw. ,,obudzenie’’ czyli lepsze oddzielenie liści i ich przepłukanie, a po zaparzeniu właściwym rozkoszujemy się intensywnym naparem pu-erh.

Trzeci rodzaj pitej herbaty to był 2-letni Pu-Erh Korzenny, sypki z dodatkiem goździków, skórki pomarańczy, cynamonu, rodzynek i anyżu – niezwykle aromatyczny z wyrazistym smakiem.

Herbatę czerwoną można parzyć wielokrotnie. Badania wskazują, że przy czwartym parzeniu jest w niej najwięcej katechin (bardzo silnych przeciwultleniaczy).

Herbata czerwona kiedyś służyła jako lek, gdyż: wzmacnia organizm, wspomaga pracę wątroby, wspomaga pracę układu pokarmowego, walczy z nadwagą, pobudza procesy trawienne, reguluje poziom cholesterolu we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi objawy kamicy oraz reumatyzmu, wspomaga leczenie cukrzycy. Zawiera duże ilości cennych aminokwasów i biopierwiastków.

Degustując herbatki przenieśliśmy się w czasy, gdy naród Izraelitów wyszedł z Egiptu, przeszedł przez cudownie rozstąpione Morze Czerwone. Potem na pustyni otrzymał od Pana Boga 10 przykazań na kamiennych tablicach.  Omawialiśmy sytuację, dlaczego Izrael nie wszedł od razu do Ziemi Obiecanej tylko musiał czekać na to aż 40 lat. Kolejne historie prowadziły przez okresy panowanie króla Dawida (który pokonał Goliata), a następnie jego syna - króla Salomona (który wybudował pierwszą świątynię). Grzechy Izraelitów sprawiły, że Bóg wygnał ich do niewoli asyryjskiej i babilońskiej, a świątynia została zniszczona. Potem wprawdzie część Bożego Ludu wróciła do Jerozolimy i Ziemi Obiecanej, jednak Izrael już nigdy nie wrócił do dawnego powodzenia. Kolejni okupanci – Grecja i Rzym – ich bardzo uciskali. Jednak wiedzieli oni, że kiedyś przyjdzie ich Wybawiciel – Mesjasz. I właśnie o Jego narodzinach porozmawiamy na kolejnym spotkaniu.