Yerba mate

Zdjęcie herbaty yerba mate oraz metero z bombillą.Wiemy, że w kawie jest kofeina, w herbacie jest teina, a gdzie jest mateina? Otóż ta substancja pobudzająca występuje w yerba mate. Właśnie ją piliśmy na ,,Spotkaniu z Biblią przy herbatce” w dniu 21.03.2022 r. Tym razem przenieśliśmy się do Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana ta roślina. Testowaliśmy wersję zieloną i paloną ulubionego napoju Indian. Obie mają bardzo specyficzny smak, który na pewno zachwalałby pan Cejrowski – często widywany z metero (specjalne naczynie) i bombillą (rurka z filtrem).

Yerba mate pobudza i dodaje energii, ale też ma wiele właściwości zdrowotnych, między innymi: usprawnia pracę mózgu, poprawia odporność, wspomaga leczenie astmy, reguluje przemianę materii, ułatwia trawienie, odbudowuje zniszczone tkanki żołądka i jelit. Zawiera dużo witamin, żelazo, sód, potas, wapno, magnez, krzem, fosforany, siarkę i dużo innych cennych składników.

Ewangelia św. Jana pokazywała nam cudowną działalność Pana Jezusa. Cudownie uzdrowił On chorego przy sadzawce Syloe, który nie mógł chodzić 38 lat (rozdział 5), cudownie przywrócił wzrok ślepemu od urodzenia (rozdział 9). Najcudowniejsze jednak było wskrzeszenie Łazarza, który już 4 dni leżał w grobie (rozdział 11). Cudowny i wspaniały jest Pan Jezus Chrystus, który powiedział: ,,Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem; kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (Ew. Jana 11,25) i ,,nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do życia’’ (Ew. Jana 5,24). Alleluja !!!