W dniu 07.02.2022 roku w świetlicy PZG odbyło się kolejne ,,Spotkanie z Biblią przy herbatce”.

Przenieśliśmy się do Republiki Południowej Afryki gdzie rośnie czerwony krzak, zwany rooibos lub red bush lub czerwonokrzew afrykański. Zebrane, pocięte i wysuszone liście stanowią rooiboos ziolony, a ten poddany fermentacji zmienia się w rooibos czerwony.

Na naszym spotkaniu parzyliśmy i pili rooibos czysty (bez dodatków) oraz dwie wersje smakowe: Tropikalna Wyspa (rooibos z dodatkiem cytrusowych owoców - czerwonej pomarańczy, cytryny, bananów oraz płatków szafranu, słonecznika i róży) oraz Rooibos Pomarańczowo - Eukaliptusowy (z dodatkiem skórki pomarańczy i liści eukaliptusowych). Są to całkowicie różne smaki aczkolwiek jest ich jeszcze dużo więcej do kupienia w naszym zaprzyjaźnionym sklepie HERBATY ŚWIATA przy ul. Osmańczyka 18 (www.herbataonline.pl).

Napar z rooibosa jest bardzo smaczny. Działa  również przeciwdepresyjnie ponieważ wspomaga wydzielanie serotoniny.  Poprawia odporność, gdyż zawiera witaminę C, rutynę, wapń, potas, żelazo oraz fluor. Łagodzi mdłości u kobiet w ciąży a potem wzmaga laktację. Małe dzieci chroni przed kolką, usprawnia pracę jelit oraz poprawia im apetyt. Herbatkę rooibos można podawać nawet niemowlętom, ponieważ nie zawiera kofeiny ani garbników. Polecany jest także na zimno z dodatkiem cytryny lub soku owocowego, w lecie rooibos dobrze gasi pragnienie.

Niezwykłą radość sprawiły mi dwie osoby, które przyniosły z domu stare egzemplarze Biblii. Jedna osoba pokazała nam Nowy Testament w języku rosyjskim, który pochodził z 1926 roku. Druga osoba przyniosła stary, zniszczony, na nowo oprawiony egzemplarz Biblii Gdańskiej, pisanej staropolszczyzną, której pierwsze wydanie datuje się na 1632 rok.

Ewangelia Jana – studiowana przez nas księga Nowego Testamentu -  inaczej nam się ukazała. Tym razem nie czytaliśmy jej z Biblii, ale oglądaliśmy jej omówienie w formie filmiku na YouTube na kanale BibleProject. Jest to bardzo ciekawy i przystępny sposób, aby spojrzeć na poszczególne księgi Biblii w sposób całościowy i usystematyzowany.  Dominuje tam grafika i rysunek, co pozwala jeszcze lepiej zapamiętywać.